Vyhoření

18.04.2024

Beru kávu, vypínám mobil a oznamuju kolegyni, že na chvíli "neexistuju". Sedím ve své tvořivé poloze - tureckém sedu. Pracovní stůl mám přeplněný až po bradu rozpracovanými věcmi a pár nápoji. Tak tohle je moje tvůrčí pracovní prostředí pro tento článek, který Ti chci věnovat.

Některé věci jsem, doufám, prošla za Tebe. Protože život je příliš krátký na to, abychom se omezovali jen na vlastní zkušenosti. Tou mojí je celá fáze kreativního vyhoření. Ale tím Tě teď nebudu zdržovat. První se soustřeď na Tebe!

V dnešním světě nekonečných tlaků na produkci a termíny se mnoho kreativců potýká s vyhořením. Ať už jsi bloger, grafický designér, nehtařka nebo obsahový stratég, je zásadní udržet si kreativní energii a předejít vyčerpání. Tady je několik osvědčených tipů, které mi fungují a pomohly mi udržet si kreativní formu a zotavit se.

  • 1. Plánuj dopředu a vytvoř si obsahový, prožitkový a úkolový kalendář

Zubaře v kalendáři určitě máš. Ale co čas pro sebe? Masáž? Rande sama se sebou? Kalendář musí být udržitelný, ale měl by mít i rezervy, aby se nestal Tvým trýznitelem. Vyznač si ve svém kalendáři vše, co je potřeba prožívat, abys měla z čeho tvořit. Pokud se Ti to tam nevejde, tak totiž – suprise! – se to tam fakt nevejde!

  • 2. Nauč se delegovat

Část svých zisků používám na pomoc. S úklidem, zaléváním květin nebo péčí o zahradu. Další kolegyňky mi asistují na různých kurzech. V podstatě už nedělám žádný projekt sama. Ke každému si hledám parťáky opačných kvalit, kteří doplňují mojí vnitřní bohémku a zajišťují, abych místo radostné tvorby nebrečela v koutě, že jsem neschopná kráva, protože zas něco neumím. Důležité je, aby sdílený zisk byl spravedlivý a transparentní. Ale velmi doporučuji se nenechat odradit po prvním zlomeném srdci. Za manžela si přece taky nebereš prvního chlapa, co se chvilku tváří, že je prima. Zkus mrknout na to kam Tvé penízky tečou a které z nich dáš příště raději paní na úklid. Bude Tě to stát od 150-350,-/hod Já na svůj obří dům mám slečnu 2x týdně 4hod a to už je trn z paty venku skoro úplně. Zálévá mi kytky, pere mi, ukládá prádlo, meje podlahy, vynáší odpadky a často mi pomáhá vybalit tašky po mém věčném cestování. GOD BLESS!!!

  • 3. Dbej na osobní pohodu

Je důležité pečovat o fyzické a psychické zdraví, odpočívat, jíst zdravě a relaxovat. Všechno to, co tě nabíjí energií. BUUULL SHIIIT! VIĎ?! Taky si myslíš, že tohle jsou kecy líných a neschopných? Ježíš by Ti mohl závidět, kolik utrpení vydržíš? Tak zpátky na zem. Jsi možná Bohyně sebepřekonávání. Ale ne tvorby… Můžeš si myslet, že vyzraješ sama na sebe, ale nejde to. Tvůj mozek zoufale touží, abys párkrát za den čuměla do blba. Tvé tělo si přeje se protáhnout, zpotit, zadýchat. Promiň není, co dodat.

  • 4. Nákupní seznam pravé mozkové hemisféry

Kreativitě se učíme. Někdo má skills už od dětství či ze školy, jiní se ke kreativním procesům vracejí po mateřství. A pak se ale diví, že jim to "jakoby tak nějak celkem nejde". Anebo, že jejich úspěchy jsou naopak trochu z vesmíru, aniž by věděli, kde to vzali a zda by to uměli zopakovat. Výtvarná pravidla jsou tu staletí a je dobré se učit na tom, co funguje. Pozoruj, co dělá jejich práce geniální? Originální? Můžeš Ty to udělat jinak…? A! Teď sis určitě vzpomněla na to vzrušení, když zkoušíš nový pracovní nástroj. Tak to je ono! Zařaď vzdělání a svobodnou tvorbu do svého kalendáře a investuj do lepšího materiálu, kurzů, knih a vzdělání. První bude fajn taková malá knížečka "Kraď jako umělec!"

  • 5. Vytvoř si banku nápadů

Udržuj seznam nápadů pro chvíle, kdy Ti chybí inspirace. Může to být na papíře, ve skicáři, v aplikaci Trello nebo na online platformách, třeba na nástěnkách Pinterestu. Důležité je mít zdroj, ke kterému se můžeš kdykoli vrátit. Místo TikToku si užívej chvilek se svými vlastními seznamy. Dívej se na ně, přemýšlej o nich, a pak zkoušej překreslit bez pohledu na originál. Po chvilce mozek začne generovat nápady, kam se dá téma ještě posunout.

  • 6. Nastav si realistické cíle a deadliny

Nastavuj si realistické cíle a termíny pro jejich splnění, aby ses vyhnula stresu a vyhoření. Vytvoř si seznam vizí pro konkrétní období a přidej aspoň 30 % času, než je Tvůj odhad. A umísti ho na viditelné místo. Dbej na to, aby byl seznam krokový a konkrétní. Protože "v červnu dopíšu svou knihu" je něco jako "v červnu si řeknu, že jsem neschopná blbka". V tomto případě doporučuji spíš "každé úterý od února napíšu aspoň jednu stránku knihy" a zapíšu do kalendáře. Prostě si rozporcuj slona.

  • 7. Připrav se na výkyvy motivace

Motivace se během kreativního procesu mění. Uč se rozpoznávat své výkyvy a plánuj práci tak, abys využila fázi elánu na maximum. Ber v potaz faktory, jako nedostatek spánku, PMS nebo svátky, které Tě můžou zdržet. Mít rezervu v plánech a připravené strategie pro období nedostatku energie nebo času může být klíčem k efektivní práci. Já třeba vím, že všechny papíry, články a věci typu "sněz tu žábu" musím dělat dopoledne. Kreativní zábavnější činnosti můžu radostně plánovat i na odpoledne, protože tam už nepotřebuji tolik sebedisciplíny.

  • 8. Vyhni se srovnávání a oslavuj

Soustřeď se na svou vlastní cestu a oslavuj své jedinečné úspěchy, místo porovnávání se s ostatními. Když Ti někdo podá bankovky, je to jako by se Ti někdo symbolicky s úctou poklonil. Pochval se, když zvládneš časový limit, najdeš super kombinaci barev nebo dokončíš úkol. Ale pozor! Neodměňuj se jídlem. Jakože fakt nikdy! Okay? Jídlo není odměna (někdy vysvětlím). Odměna jsou milá slova. Odměnou jsou různé malé zvrhlosti Tvé vnitřní tvůrkyně. Třeba čas, při kterém dýcháš nějakou vůni, nové fixy, masáž, krásná masturbace, chvilka na sluníčku, dlouhé objetí…

  • 9. Pravidelně vyhodnocuj a přizpůsobuj svůj proces

Co fungovalo jednou, nemusí fungovat vždy. Pravidelně posuzuj, co Ti zabralo a co ne, a upravuj svůj pracovní proces podle toho. Vytvoř si složku "Můj progres" a zaznamenávej si své úspěchy, například nejlepší věc týdně či měsíce. Pokud nebudeš mít záznam, rychle se pak dá podlehnout iluzi, že se neposouváš a Tvůj proces se nikam nehýbe.

A víc zase příště! Protože už teď máš výzvu minimálně na rok…

Chceš pomoci si udělat plán, inspirační deník a funkční systém pro Tvou tvorbu? Potřebuješ restart, ale nechceš polevit?

Takže si 17.-20.6. udělej v diáři volno. Sejdeme se na workshopu ve Skalce u Doks. A vezmi si s sebou něco, čemu budou slušet cákance od barev!

Dopoledne se ponoříš do světa barevného kruhu, harmonie, kontrastů a ovládneš psychologii barev. Vytvoříme Tvůj inspirační deník a naučíš se, jak z něj čerpat originální nápady a energii pro vlastní tvorbu. Dáme směr a plán Tvému tvoření a uklidíme Ti v tom.

Odpoledne bude patřit prožitkům. Budeme zkoumat Tvůj vztah k penězům, tvorbě a klientům. Budeš rozvíjet svou intuici a tvořit. Hrát si, učit se a zkoumat, objevovat nové možnosti. Ničit a znovu tvořit. Můžeš bezpečně sdílet emoce, smích, ale klidně i slzy. A pokud cítíš, že Tvé vyhoření už klepe na dveře, tak budeš mít jedinečnou šanci popovídat si s panem doktorem Radkinem Honzákem.

Přidej se TADY.